DAVOS 2023: PODNIKY HRAJÍ ZÁSADNÍ ROLI PŘI ZASTAVENÍ ÚBYTKU PŘÍRODY
Publikováno 16. ledna 2023
Výročního zasedání Světového ekonomického fóra (World Economic Forum) se pod heslem „Spolupráce v roztříštěném světě“ zúčastní více než 2 500 vedoucích představitelů v tomto zlomovém období světa.
Výroční zasedání World Economic Forum je jediným každoročním setkáním, na němž se scházejí rozhodující představitelé naší společnosti. Každoročně se zde scházejí hlavy a členové více než sto vlád, vrcholní manažeři nejvýznamnějších světových společností, vedoucí představitelé mezinárodních organizací a relevantních nevládních organizací, nejvýznamnější kulturní, společenské a myšlenkové osobnosti spolu s převratnými názory mladých globálních lídrů, tvůrců a technologických průkopníků, aby společně definovali priority a utvářeli globální, průmyslové a regionální agendy. Tento rok se WEF koná 16.-20. ledna 2023 v Davosu, ve Švýcarsku.
WWF V DAVOSU 2023
Naše planeta je v červených číslech. Způsob, jakým v současnosti vyrábíme a spotřebováváme, způsobuje katastrofální úbytek přírody a posouvá přírodní systémy, na nichž jsou lidé a podniky zcela závislí. Ochrana a obnova přírody je základem ekonomické prosperity, udržitelného rozvoje a řešení klimatické krize.
Na konci roku 2022 přijalo více než 190 zemí přelomovou dohodu, která má do roku 2030 zvrátit úbytek biologické rozmanitosti. Tento globální rámec pro biologickou rozmanitost z Kunmingu a Montrealu je vodítkem pro všechny, kteří mají v zájmu nápravu vztahu lidí a planety. WWF v Davosu vyzývá vládní a podnikatelské představitele, aby ukázali, že jsou odhodláni sehrát svou roli při naplňování této dohody, která má zvrátit úbytek biodiverzity v zájmu přírody v následujícím desetiletí.
SPRAVEDLIVÝ, PŘÍRODĚ PROSPĚŠNÝ SVĚT S NULOVÝMI ČISTÝMI EMISEMI
Věda nám říká, že zvrácení úbytku biologické rozmanitosti je nezbytná pro zastavení změny klimatu na 1,5 °C a zabránění rychlému globálnímu oteplování. Hraje také důležitou roli při zvyšování odolnosti nejzranitělnějších druhů planety vůči dopadům klimatické krize a zároveň pomáhá snižovat riziko budoucích pandemií.
Musíme proto však dělat více a dělat to rychleji. Přírodní krize se zrychluje, a jak ztrácíme přírodu, ztrácíme jedno z nejcennějších aktiv pro zachování zdraví planety a lidí.
„Čistá nula“ nestačí. Musíme být také pozitivní vůči přírodě. Zastavení úbytku biologické rozmanitosti, abychom se do roku 2030 stali „přírodně-pozitivními“, je zásadní pro zajištění udržitelného a odolného světa pro všechny. K realizaci tohoto globálního cíle jsou zapotřebí okamžitá opatření a finanční prostředky.
PODNIKY HRAJÍ ZÁSADNÍ ROLU PŘI ZVRACENÍ ÚBYTKU PŘÍRODY
KROKY, KTERÉ BY PODNIKY V OCHRANĚ PŘÍRODY MĚLI PODNIKOUT:
1. Zavázat se k ochraně přírody
Společnosti se mohou zavázat k ochraně, obnově a investování do přírody, mimo jiné prostřednictvím vědecky podložených cílů (SBT) pro klima prostřednictvím iniciativy Science Based Targets (SBTi), a k přípravě na stanovení SBT pro další přírodní systémy prostřednictvím sítě Science Based Targets Network (SBTN) – společnosti mohou svůj zájem o tuto činnost zaregistrovat zde.
2. Jednat ve prospěch přírody
Společnosti plní své závazky tím, že chrání přírodu a přírodní systémy v krajině a jurisdikcích, kde působí nebo odkud odebírají komodity, jako je dřevo nebo palmový olej, a to pomocí nástrojů a přístupů, jako je rámec odpovědnosti, a investováním do řešení založených na přírodě, aby minimalizovaly dopady na životní prostředí, zastavily přeměnu půdy a odlesňování a zvýšily odolnost dodavatelského řetězce.
Finanční instituce mohou zahrnout rizika související s klimatem a přírodou do finančního rozhodování a rozšířit investice do čistě nulových a přírodě prospěšných aktivit, mimo jiné přijetím rámce Task Force on Climate-related Financial Disclosures pro řízení klimatických rizik a podporou Task Force on Nature-relate Financial Disclosures pro řízení přírodních rizik. Vlastníci aktiv se mohou připojit k dalším významným institucionálním investorům v Net-Zero Asset Owner Alliance (Aliance vlastníků aktiv s „net-zero“ spotřebou) a přizpůsobit svá portfolia budoucnosti s teplotou 1,5 °C.
Podívejte se na to, jak přední společnosti již přijímají integrovaná opatření v oblasti klimatu a přírody.
3. Hájit přírodu
Podnikatelské a finanční kruhy se mohou zasadit o přírodu a ovlivnit rozhodující činitele na klíčových podnikatelských, finančních a politických fórech tím, že se připojí ke koalici Business for Nature, podpoří její politická doporučení a vyzvou k přijetí New Deal for Nature & People (Nová dohoda pro přírodu a lidi), která do roku 2030 postaví přírodu na cestu k obnově.
GLOBAL RISK REPORT 2023 OPĚT ŘADÍ ENVIRONMENTÁLNÍ RIZIKA MEZI 10 NEJVĚTŠÍCH
Zpráva pro Globální rizika roku 2023 odhaluje hrozby příštích dvou a deseti let.
Ve dvouletém období se na prvních třech místech umístila tato rizika:
- Krize životních nákladů
- Přírodní katastrofy a extrémní povětrnostní jevy
- Geoekonomická konfrontace
V desetiletém období jsou 3 největší rizika:
- Neschopnost zmírnit změnu klimatu
- Neúspěšné přizpůsobení se změně klimatu
- Přírodní katastrofy a extrémní povětrnostní jevy
Celou zprávu Global Risk Report 2023 si můžete přečíst zde.
Zjistěte, jak může vaše společnost ovlivnit a podpořit práci WWF v Zeleném srdci Evropy – obraťte se na:
Violetka Minkova-Alexieva, regionální manažerka pro zapojení firem, vminkova@wwfcee.org.
Zdroje:
https://wwf.panda.org/wwf_news/davos/
https://wwfcee.org/news/davos-2023-business-has-a-critical-role-to-play-in-reversing-nature-loss
image: © Luis Barrato / WWF UK