PODPOŘTE ZÁKON O OBNOVĚ PŘÍRODY
OBNOVA PŘÍRODY

OBNOVA PŘÍRODY PŘÍRODA, JAK JI ZNÁME, MIZÍ
Ztrácíme přírodu nebývalým tempem. Na celém světě hrozí vyhynutí milionů druhů a stav ekosystémů, na nichž jsme závislí, se zhoršuje rychleji než kdykoli předtím [1]. Za posledních 50 let (od roku 1970) jsme ztratili 69% populací volně žijících živočichů. A důvodem je lidská činnost. Nyní máme šanci to změnit. V boji proti úbytku biodiverzity a klimatické krizi nám může pomoci silný a ambiciózní zákon o obnově přírody, bude-li přijat brzy.
Proč potřebujeme obnovit přírodu co nejdříve? #RESTORENATURE
Evropská biologická rozmanitost je v alarmujícím stavu. Abychom úbytek biodiverzity zastavili, nestačí přírodu pouze chránit. Musíme také investovat do její obnovy.
Fakta ukazují, že:
- více než 80% stanovišť je ve špatném stavu
- pouze 23 % druhů (sledovaných podle směrnic EU o ochraně přírody) je v dobrém stavu
- Evropa není výjimkou: 81 % chráněných stanovišť a 63 % druhů v EU má špatný stav z hlediska ochrany [2]
JAK SE MŮŽU ZAPOJIT? Podpořte zákon o obnově přírody
Připojte se k nám a více než 200 nevládním organizacím a vyzvěte své rozhodující činitele, aby přijali důrazné a naléhavé provedení zákona, který může omezit přírodní a klimatickou krizi. K pozitivní změně přírody vás dělí jen jeden krok: pošlete obrázek přírody a dopis své vládě a poslancům Evropského parlamentu!
CO JE ZÁKON O OBNOVĚ PŘÍRODY
Dne 22. června 2022 zveřejnila Evropská komise dlouho očekávaný návrh zákona EU o obnově přírody. Komise navrhuje obnovu nejméně 20 % suchozemských a mořských oblastí EU do roku 2030 a obnovu všech degradovaných ekosystémů do roku 2050.
Půjde tak o první celoevropský zákon, který stanoví právně závazné cíle obnovy přírody. Pokud budou jeho cíle dostatečně ambiciózní, stane se jedinečnou příležitostí pro odvrácení krize biologické rozmanitosti a klimatu.
Kdy se rozhodne o konečném znění zákona?
Tento zákon, v silné a ambiciózní podobě, potřebujeme co nejdříve, aby pomohl do Evropy navrátit biologickou rozmanitost a posilovat její odolnost. Většina opatření na obnovu našich ekosystémů se musí uskutečnit do roku 2030.
- po zveřejnění návrhu v červnu 2022 se diskuse přesunula do Evropského parlamentu a Rady v rámci procesu spolurozhodování
- zasedání Výboru pro životní prostředí – 5. června 2023
- setkání ministrů životního prostředí – 20. června 2023 (ENVI Council)
- hlasování Evropského parlamentu – červenec 2023

CO NÁM OBNOVA PŘÍRODY PŘINESE? 5 hlavních důvodů, proč obnovit naši přírodu
PROČ POTŘEBUJEME OBNOVIT PŘÍRODU?
Obnova přírody přináší řešení pro úbytek biodiverzity a krizi klimatu. Má ale také velký význam pro naše zdraví, naši bezpečnost a ekonomiku.
PŘÍPADOVÉ STUDIE
Podívejte se na klimatické, ekonomické, zdravotní a potravinové přínosy obnovy přírody v praxi.
EKONOMICKÉ PŘÍNOSY
Investice do obnovy přírody přinášejí socioekonomické přínosy, které zdaleka převyšují počáteční náklady, od posílení místní ekonomiky až po obnovu sociální struktury postindustriálních regionů.
POTRAVINOVÁ BEZPEČNOST
Obnova přírody je klíčem k dlouhodobé potravinové bezpečnosti v Evropě. Fakta a souvislosti vysvětluje případová studie od WWF EPO, BirdLife, ClientEarth a European Environmental Bureau.
KLIMATICKÉ PŘÍNOSY
Obnova ekosystémů do přirozeného stavu umožní absorbovat a ukládat více CO2 a zvýší naši odolnost vůči dopadům změny klimatu.
ZDRAVOTNÍ PŘÍNOSY
Investice do obnovy přírody nabízejí nesčetné výhody pro lidské zdraví a pohodu, od snižování rizika určitých onemocnění až po posílení našeho duševního zdraví.
PARTNEŘI PODÍLEJÍCÍ SE NA OBNOVĚ PŘÍRODY Děkujeme
Beleco, z.s.
Beleco je přední odborná organizace působící dlouhodobě v oblasti ochrany přírody.

Hnutí Duha
Greenpeace ČR
Greenpeace je nezávislá mezinárodní ekologická organizace působící v 55 zemích světa již půlstoletí s cílem chránit životní prostředí a upozorňovat na jeho poškozování.
Forum ochrany přírody
Fórum poskytuje prostor k diskusi, předávání poznatků a hledání řešení v různých aktivitách ochrany přírody. Zajišťuje svobodné vyjadřování názorů svých členů bez politických či institucionálních vlivů.
Arnika
Arnika je česká nezisková organizace, která od roku 2001 spojuje lidi usilující o lepší životní prostředí.

ČSO
ČSO je členskou organizací sdružující profesionální i amatérské ornitology, zájemce o pozorování ptáků a milovníky přírody.
