Z Montrealu do Evropy: Členské státy podpořily silný zákon o obnově přírody
Brusel, Belgie – 20. prosince 2022
V návaznosti na přelomovou dohodu uzavřenou včera na COP15 v Montrealu se dnes většina ministrů životního prostředí EU rozhodla pozitivně podpořit ambiciózní zákon EU o obnově přírody, který může být přelomovou změnou pro přírodu, lidi, klima i hospodářství.
Dnešní zasedání Rady ENVI bylo pro ministry životního prostředí první příležitostí k výměně názorů na návrh zákona EU o obnově přírody, který Evropská komise zveřejnila v červnu 2022. Rozsáhlá obnova přírody, kterou Komise navrhuje v podobě legislativně závazných cílů obnovy různých ekosystémů, je klíčovým pro řešení vzájemně provázaných krizí biologické rozmanitosti a klimatu.
WWF vítá silnou podporu návrhu Komise ze strany více členských států, mimo jiné Lucemburska, Francie, Belgie, Estonska, Slovinska, Itálie, Dánska a Německa.
„Dnešní diskuze je silným signálem, že EU je na správné cestě, pokud jde o její ambice v oblasti zákona o obnově přírody – ministři zdůrazňují naléhavost a nutnost navrátit přírodu do naší fragmentované evropské krajiny. V návaznosti na konferenci COP15 je třeba tohoto „montréalského ducha“ zachovat i pro další jednání, jelikož potřebujeme urychlit přijetí tohoto zákona. Obnova přírody ve velkém měřítku nemůže déle čekat!“ uvedl Sabien Leemans, vedoucí pracovník pro biologickou rozmanitost v evropské kanceláři WWF.
Před zasedáním Rady ENVI, WWF vyzvalo ministry životního prostředí EU, aby zákonu o obnově přírody podpořili a posílili ambice tohoto návrhu. Za zmínku stojí zejména postoj Lucemburska – ministryně životního prostředí, klimatu a udržitelného rozvoje Joëlle Welfringová vyzvala ke zvýšení úrovně ambicí právního návrhu.
Přestože návrh obecně podpořili, několik ministrů vyjádřilo obavy ohledně různých důsledků, jako je jeho proveditelnost nebo předpokládaný dopad na hospodářská odvětví.
„Jak se očekávalo, některé členské státy se projevily jako odpůrci, a to především v souladu s ekonomickými zájmy živočišného průmyslu,“ uvedl Sabien Leemans. „Do budoucna vyzýváme všechny vlády, aby naslouchaly vědě, občanům a hlasům progresivních podniků a dohodly se na zákoně, který může být rozhodujícím pro přírodu, biologickou rozmanitost a klima v Evropě.“
Další jednání v Radě ENVI je plánováno na březen 2023, přičemž konečná dohoda by měla být přijata v červnu 2023 za švédského předsednictví. WWF bude spolu s dalšími nevládními organizacemi pozorně sledovat vývoj v Radě i v Evropském parlamentu, aby se slova o rozsáhlé obnově přírody v EU proměnila v účinná opatření.