Zákon o obnově přírody přežil klíčové hlasování ve výboru europarlamentu a je krok od schválení
Společná tisková zpráva Arniky, Beleca, České společnosti ornitologické, Greenpeace ČR, Hnutí Duha, STUŽ a WWF
Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu dnes schválil konečné znění zákona o obnově přírody. Byl to předposlední krok nutný ke schválení tohoto zákona, o kterém by měl Evropský parlament definitivně hlasovat koncem února 2024.
Nařízení na obnovu přírody je klíčová právní norma, která má Evropské unii pomoci naplnit závazky vyplývající z mezinárodních dohod o ochraně biodiverzity a klimatu. Obsahuje cíle pro zlepšení stavu řek a potoků, lesů i zemědělské krajiny – ekosystémů, které nejen zaručují pestrou a bohatou krajinu, ale jsou i klíčové pro adaptaci i zmírňování klimatické změny.
Ještě včera ale nebylo zřejmé, zda zákon výborem projde, a to přesto, že byl oproti původnímu návrhu Evropské komise značně oslaben a doplněn o významné ústupky zejména směrem k zemědělským podnikatelům. Podle pravidel rozhodování v Evropské unii by europoslanci mohli zákonu už hlasováním ve výboru vystavit zákonu stopku. I díky českému europoslanci Alexandru Vondrovi však zákon nakonec výraznou většinou (53:28) prošel. Další český zástupce ve výboru ENVI Stanislav Polčák byl na hlasování nepřítomný.
Jak kteří europoslanci hlasovali, najdete ZDE.
„Ve Výboru pro životní prostředí dnes převládla zodpovědnost s velkou převahou. Pokud bude podobně hlasovat i celý Evropský parlament, opravdu se dočkáme zdravější a odolnější Evropy. Prospěch z toho nakonec budeme mít všichni,“ říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.
„Tato právní norma formou nařízení Evropského parlamentu a Rady povede k prvním krokům změněného přístupu k těžce zkoušené české krajině a nyní bude na celém plénu Evropského parlamentu, aby nařízení dalo zelenou,” upozorňuje Pavel Šremer ze Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ).
Koalice #RestoreNature, kterou tvoří organizace BirdLife Europe, ClientEarth, EEB a WWF EU, říká: „Je povzbudivé vidět, jak podpora zákona od uzavření dohody vzrostla; Výbor pro životní prostředí nyní prokázal jasné odhodlání připravit tento zákon před příštími evropskými volbami. Stále je však zklamáním, že někteří poslanci Evropského parlamentu nejsou ochotni chránit Evropu a její občany před ničivými dopady změny klimatu a úbytkem biologické rozmanitosti. Nyní je na plénu Parlamentu, aby následovalo jejich příkladu a hlasovalo pro zákon o obnově přírody.“