ZÁZNAM Z KONFERENCE O UDRŽITELNÝCH POTRAVINOVÝCH SYSTÉMECH 2022
Tisková zpráva: Konference ,,Síla je na našich talířích“ |
Copyright Credit © Copyright owner / WWF-country
WWF představuje klíčové zásady, které pomohou transformovat potravinové systémy a naplnit cíle v oblasti klimatu a přírody.
- WWF představuje klíčové zásady, které pomůžou změnit současné potravinové systémy a naplnit cíle v oblasti klimatu a přírody.
- Globální produkce potravin je jednou z hlavních příčin klimatické krize a představuje také jednu z největších hrozeb pro přírodu.
- WWF vytvořilo sedm zásad, které mají nasměrovat potravinářský průmysl ve střední Evropě k udržitelnějším výrobním postupům.
- Zásady byly představeny na konferenci o udržitelných potravinových systémech ve střední Evropě: Síla je na našich talířích, která proběhla v Praze 26. 10. 2022 ve spolupráci se společností Tesco.
- Společnost Tesco se oficiálně zavázala k přijetí a uplatňování těchto zásad a společně s WWF vyzvala ostatní činitelé potravinářského průmyslu ve střední Evropě, aby se k této iniciativě připojili.
Sledujte záznam z konference zde:
Budapešť, Bratislava, Praha – 27.10. 2022
V současné době je celosvětová produkce potravin jednou z hlavních příčin klimatické krize, neboť se podílí 30 % na tvorbě emisí skleníkových plynů způsobených lidskou činností. Zemědělství zabírá polovinu využívané půdy na planetě. Zároveň jsou potravinové systémy jednou z největších hrozeb pro přírodu, neboť způsobují 60 % celosvětového úbytku biologické rozmanitosti. WWF proto připravil sedm zásad pro udržitelné potravinové systémy ve střední Evropě, aby toto odvětví nasměroval co nejrychleji a v co nejširším rozsahu k nezbytné transformaci. Společnost Tesco si je upravila pro implementaci ve svém vlastním podnikání a pro spolupráci se svými partnery, aby podpořila transformaci ve prospěch udržitelné výroby a spotřeby.
Dokument byl představen na regionální konferenci s podtitulem „Síla je na našich talířích„, na které se 26.10. (právě v době konání českého předsednictví v Radě Evropské unie) sešlo osobně v Praze více než 100 vedoucích představitelů podniků, volených zástupců a odborníků v oblasti udržitelnosti z celé Evropy a virtuálně se k nim připojilo přes 300 účastníků. Tuto hybridní akci spolupořádal WWF a jeho firemní partner Tesco CE pod záštitou ministra pro evropské záležitosti České republiky Mikuláše Beka. Společnost Tesco na konferenci veřejně oznámila svůj oficiální závazek k dodržování principů, který zároveň spadá do rámce strategického partnerství, jež s ekologickou organizací uzavřela. WWF a Tesco společně vyzvaly ostatní aktéry na středoevropském trhu, aby se připojili k závazku společného postupu a přijali zásady ve svých společnostech. Obě organizace se také shodly, že cílenější podpora ze strany tvůrců politik by pomohla urychlit změnu směrem k udržitelnějším potravinovým systémům.
Několik řečníků zdůraznilo závislost potravinářských podniků na přírodě a potřebu větší informovanosti v celém dodavatelském řetězci. Podle výsledků konzultace o udržitelném potravinovém systému EU, které představil David Zima, vedoucí oddělení úřední kontroly v potravinovém řetězci na ministerstvu zemědělství, má 50 % spotřebitelů potíže s udržitelným výběrem: „Musíme zajistit, abychom měli větší znalosti o tom, jak se podílet na dosažení udržitelnosti.“
Christel Delbergheová, generální ředitelka EuroCommerce (evropské organizace zastupující maloobchodní a velkoobchodní sektor) poukázala na důležitou roli tohoto odvětví nejen v každodenním poskytování základních služeb občanům: „Maloobchodníci v posledních letech prokázali vedoucí postavení v řešení problematiky udržitelnosti. Hrajeme klíčovou roli v prosazování udržitelnějších výrobků a v motivování spotřebitelů k udržitelnější volbě.“ Vojtěch Kotecký, výzkumník v oblasti udržitelnosti z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze, zdůraznil, že ačkoli uhlíková stopa zůstává pro podniky v oblasti udržitelnosti klíčovým problémem, budou se muset zaměřit na další doplňkové, překrývající se agendy – odolnost vůči klimatu a obnovu přírody. Dále dodal: „Je velmi důležité si uvědomit, že role podniků v oblasti udržitelnosti není o společenské odpovědnosti. Jde v podstatě o řízení rizik.“ Jak uvedla Giulia Riedo z evropské kanceláře WWF, vedoucí pracovnice pro politiku v oblasti zemědělství a udržitelného potravinového systému, když diskutovala o potřebě odolného evropského potravinového systému: „Budoucnost bez přírody je budoucností bez potravin.“
Zásady WWF pro udržitelné potravinové systémy ve střední Evropě jsou vědecky podloženým doporučením pro obchodníky, zpracovatele a výrobce potravin. Pro potravinářský průmysl jsou stanoveny konkrétní cíle v oblastech, jako jsou klima, plýtvání potravinami, obaly, odlesňování a přeměna lesů, zemědělství, rybolov a akvakultura a stravování. Jak vysvětluje společnost Tesco, přijetí těchto zásad do obchodní praxe je jak cestou ke snížení emisí, plýtvání potravinami a tvorbě udržitelnějších obalů, stejně jako cestou ke spolupráci s partnery s cílem zlepšit zásobování a pomoc učinit udržitelnou cenově dostupnou volbu atraktivní pro zákazníky.
„Potraviny mají zásadní význam pro naše zdraví a zdraví planety. V Tescu jsme podnikli první důležité kroky ke snížení emisí, omezení plýtvání potravinami a odstranění těžko recyklovatelných materiálů z našich obalů. A jsem rád, že naši strategičtí partneři Tesco Product Partners dělají totéž. Abychom však skutečně změnili potravinový systém, musíme změnit způsob, jakým jako odvětví spolupracujeme v celém dodavatelském řetězci. Jsem hrdý na to, že dnes zveřejňujeme akční plán, na kterém jsme pracovali v našich vlastních provozech, a doufám, že další podniky v tomto odvětví budou spolupracovat na realizaci vlastních akčních plánů v souladu s principy, které vypracoval WWF,“ komentoval přístup společnosti Tesco Matt Simister, generální ředitel společnosti Tesco CE.
„Vítám tento závazek jednoho z největších obchodních řetězců v Maďarsku, na Slovensku a v České republice. Je toho hodně, co je potřeba udělat, a já se těším na spolupráci při definování konkrétních opatření pro Tesco. Společně máme sílu dostat potraviny na vrchol agendy pro ochranu přírody, klimatu a rozvoje a pomoci tak dosáhnout výsledků, které ochrání naši budoucnost. Potravinové systémy jsou v současné době největší příčinou úbytku přírody a významnou příčinou emisí skleníkových plynů. Existují řešení, jak tento dopad snížit. Proto potravinové systémy představují také největší příležitost. Ale abychom je skutečně změnili, musíme spolupracovat. Proto vyzýváme všechny aktéry na středoevropském trhu s potravinami, aby se k této iniciativě připojili a přizpůsobili tyto zásady svým vlastním postupům a činnostem,“ říká Andreas Beckmann, ředitel WWF pro střední a východní Evropu.
Udržitelné potravinové systémy mají zásadní význam pro celosvětové zdraví, potraviny a biologickou rozmanitost. Nedávno zveřejněná zpráva WWF Living Planet Report (LPR) 2022 zdůrazňuje, že potravinové systémy jsou základem pro zvrácení alarmujícího trendu úbytku biologické rozmanitosti a dosažení budoucnosti, ve které nárůst globální průměrné teploty nepřevýší výrazně hranici 1,5 °C.
LPR konstatuje, že od roku 1970 poklesl počet druhů volně žijících živočichů v průměru o 69 % a potravinové systémy jsou jednou z hlavních příčin. 70 % veškerého úbytku biologické rozmanitosti na souši a 50 % ve sladkých vodách úzce souvisí s tím, jak vyrábíme potraviny a co jíme.
Bez výrazných změn v potravinovém systému není možné splnit globální klimatické závazky, zastavit úbytek biologické rozmanitosti ani zajistit potravinovou bezpečnost pro světovou populaci. WWF spolu se společností Tesco vyzývají obchodníky a výrobce potravin, aby se k těmto zásadám připojili a implementovali je do svého podnikání.
Andreas Beckmann z WWF CEE řekl ve svém závěrečném vystoupení: „Na jedné straně máte diskusi o politice, na druhé straně máte jednotlivé firmy a je vždy obtížné, aby se tyto oblasti prolnuly. Musíte diskutovat na vyšší rovině, což je zároveň velmi abstraktní; musí si to zkrátka sednout a my potřebujeme navázat takové propojení. Právě v tom hrají organizace důležitou roli, aby pomohli přetlumočit skutečné potřeby lidí a doručili surovou realitu na vyšší politickou úroveň. Důležitá je však také střední oblast tohoto hodnotového řetězce. Proto jsem velmi rád, že mohu spolupracovat se společností Tesco, jelikož hrajete opravdu důležitou roli mezi spotřebiteli na jedné straně a výrobci na straně druhé a do jisté míry i mezi vládami.“
Zatímco výrobci, dodavatelé, obchodníci a tvůrci politik mají odpovědnost za budování udržitelného a bezpečného zásobování, každý jednotlivec se může stát součástí změny, a to rozvojem udržitelné poptávky. WWF připravil kampaň Dobré pro vás, dobré pro planetu, která má lidi nasměrovat ke zdravějšímu životu a také ke zdravější planetě. Za tímto účelem organizace vypracovala šest jednoduchých rad pro udržitelnou stravu: jezte více rostlin, obměňujte svůj jídelníček, méně plýtvejte potravinami, omezte spotřebu masa, jezte certifikované potraviny, jezte méně tuku, cukru a soli. Každá z těchto šesti jednoduchých rad pro udržitelný život je stejně důležitá a přinese pozitivní změnu.
Společně můžeme dosáhnout posunu směrem k udržitelnější produkci a spotřebě potravin.
ZÁVĚR:
O WWF
WWF je jednou z největších a nejzkušenějších nezávislých organizací na ochranu přírody na světě. Má více než 5 milionů příznivců a celosvětovou síť působící ve více než 100 zemích. Posláním WWF je zastavit degradaci přírodního prostředí planety a budovat budoucnost, v níž budou lidé žít v souladu s přírodou, a to zachováním světové biologické rozmanitosti, zajištěním udržitelného využívání obnovitelných přírodních zdrojů a podporou snižování znečištění a nehospodárné spotřeby.
WWF střední a východní Evropa je členem celosvětové sítě WWF a jejím posláním je podpora poslání WWF v sedmi zemích střední a jihovýchodní Evropy a v dunajském a karpatském ekoregionu. Mezi členské organizace patří WWF-Ukrajina, WWF-Bulharsko, WWF-Maďarsko, WWF-Rumunsko, WWF-Slovensko a WWF-Česko.
O společnosti Tesco
Tesco provozuje v České republice, na Slovensku a v Maďarsku 538 obchodů, které každý týden obslouží až 6 milionů zákazníků. Aby Tesco snížilo svůj dopad na planetu, snaží se dosáhnout řady ambiciózních cílů v oblasti udržitelnosti, včetně:
- do roku 2035 se stát uhlíkově neutrální ve svých provozech ve skupině, což zahrnuje všechny přímé emise v rozsahu 1 a 2
- do roku 2050 dosáhnout nulových čistých emisí ve svém hodnotovém řetězci, které budou odpovídat trajektorii 1,5 stupně, a to v rozsahu všech nepřímých emisí Scope 3
- do roku 2025 snížit množství potravinového odpadu v rámci skupiny Tesco na polovinu
- do roku 2025 dosáhnout 100% recyklovatelnosti všech obalů značky Tesco
- do roku 2025 zvýšit prodej rostlinných produktů o 300 %
Dosavadní pokrok zahrnuje:
- snížení emisí v celé skupině Tesco o 52 % od roku 2015/16
- získávání 100 % elektrické energie používané v našich obchodech z obnovitelných zdrojů
- snížení plýtvání potravinami v Tescu o 70 % v celé střední Evropě od roku 2016/17
- odstranění všech těžko recyklovatelných materiálů z výrobků vlastní značky Tesco ve střední Evropě a zavedení 100% recyklovatelných obalů v celých kategoriích značky Tesco v oblasti domácnosti, produktů, nudlí/těstovin/rýže
- 100 % palmového oleje používaného ve výrobcích Tesco v regionu je certifikováno podle standardu Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO)
- 100 % papírových/dřevěných výrobků Tesco prodávaných ve střední Evropě má certifikaci Forest Stewardship Council (FSC) / Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC) nebo pochází z recyklovaného zdroje
- 16 dodavatelů Tesco Product Partner ve střední Evropě nyní měří množství potravinového odpadu a zveřejňuje své údaje, 7 dodavatelů se zavázalo měřit a zveřejňovat své emise CO2 v letošním roce a všichni odstranili ze svých obalů těžko recyklovatelné materiály
Více informací naleznete na www.tescoplc.com/sustainability/reporting-hub a na www.wwfcz.org.
O partnerství
WWF spojil své síly se společností TESCO v Maďarsku, na Slovensku a v České republice se společnou ambicí podpořit posun k udržitelnější spotřebě a výrobě. Naším dlouhodobým cílem je podpora přechodu k udržitelným každodenním nákupům v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Totopartnerství pomůže zvýšit poptávku po udržitelných volbách od farmy až na stůl spotřebitele.
Partnerství Tesco-WWF ve středoevropském regionu se zaměřuje na tři klíčové oblasti:
- Zvyšování povědomí zaměstnanců společnosti Tesco o tom, jakou roli mohou hrát při snižování dopadu firemních činností na životní prostředí a přírodu.
- Podněcování zájmu zákazníků o udržitelný každodenní výběr potravin a zvyšování jejich povědomí o něm.
- Spolupráce s dodavateli a partnery s cílem zvýšit povědomí o osvědčených postupech v oblasti udržitelné výroby a zajistit zákazníkům cenově dostupný výběr.
Více informací o spolupráci naleznete zde: https://www.wwfcee.org/partnerships/partnership-for-sustainable-food
Kontakt: Péter Baráth, WWF CEE regionální ředitel pro marketing a partnerství, pbarath@wwfcee.org, +36 70 9538035 Veronika Bush, TESCO vedoucí oddělení komunikace a kampaní (korporátní záležitosti), Veronika.Bush@tesco.com, +421 911 698 660 |